دسته‌بندی نشده

سکسیونرچیست؟

سکسیونرچیست:

یکی از تجهیزات اصلی در هر ایستگاه برق فشار قوی سکسیونرها (Sectionner) هستند .عمل و کار سکسیونر در ایستگا‌ه‌های برق فشار قوی جدا کردن قسمت‌ها و سکشن‌های مختلفی از تجهیزات است و عملیات مانور بروی تجهیزات را مهیا می سازد. نکته قابل ملاحظه در استفاده از این تجهیز، عدم قابلیت فرمان دهی در زیر بار است. یعنی بروی سکسیونرها در حالت On Load نمیتوان مانوری انجام داد چرا که قابلیت قطع و وصل در زیر بار را ندارد و موجب صدمات و خسارات جدی به خود سکسیونر و دیگر تجهیزات میشود. در طراحی سکسیونرها هیچ تمهیدی جهت جلوگیری و محدود کردن قوس‌های شدید الکتریکی ناشی از باز و بسته کردن مدارات بکار نرفته است به همین خاطر تنها در حالت بی باری قادر به انجام فرمان بروی آن هستیم.(البته در انواعی از سکسیونرهای فشار متوسط (۲۰ کیلو ولت) سکسیونرهای خلا بکار میرو).

انواع سکسیونر ها:

1-  سکسیونر تیغه‌ای یا اره‌ای                                       2- سکسیونر کشویی

3- سکسیونر دورانی                                                    4- سکسیونر قیچی‌ای یا پانتوگراف

سکسیونر تیغه‌ای یا اره‌ای :

(مورد استفاده در ولتاژهای کم تا ۳۰ کیلوولت) از این سکسیونر برای قطع و وصل ولتاژ به دلیل داشتن حفاظت مطمئن درزمان عملکرد مورد استفاده قرار می‌گیرد تیغه‌های آن می تواند از ساده به دوبل و از نوع تسمه‌ای به پروفیلی و میله‌ای و لوله‌ای تغییر یابد. نوع اهرمی آن در فشار قوی وفوق فشار قوی کاربرد دارد. این سکسیونرها به دلیل وجود شرایط جوی و وجود تنش‌های مختلف بایستی طوری نسب شود که در اثر نیروی برف یا باد به راحتی وصل نگردد.

سکسیونر کشویی :

این سکسیونر در مواقعی استفاده می‌شود که عمق تابلو کم باشد مانند( کیوسک‌ها و قفسه‌ها) . این نوع سکسیونرها بیشتر به صورت میله‌ای در جهت عمودی قطع و وصل می شود و بیشتر در فشار متوسط کار برد دارد.

 

سکسیونر دورانی

مورد استفاده در ولتاژهای بالا علی‌الخصوص ۶۰ و ۱۱۰ کیلوولت.

عملکرد این سکسیونر به صورت دو بازو در یک پل که جهت چرخش آن‌ها 90 درجه معکوس همدیگر می‌باشند این نوع کلید در شرایط جوی نا مناسب مقاومت خوبی از خود نشان میدهد.

سکسیونر قیچی ای یا پانتوگراف:

این نوع سکسیونرها بیشتر در شبکه فوق فشار قوی کاربرد دارند و به لحاظ آنکه هر قطب روی یک پایه سوار است لذا از نظر جایگیری در پست حجم کمتری اشغال می کند و بیشتر زیر خط فشار قوی نصب می گردد.

سکسیونر با قطع زیر بار :

این سکسیونرها بدلیل جلوگیری از حجم زیاد پست و جلوگیری از مانور اپراتور و همچنین برای جلوگیری از اینترلاک (تنش) بین سکسیونر و دژنکتور طوری طراحی می‌شوند که برای قطع و وصل خطی کوچک و یا فیدرهای تغذیه و یا راه اندازی موتورهای فشار قوی و همچنین وصل آن‌ها حدود 5/2 تا10 برابر قدرت قطع آن‌هاست و جریان قطع این کلیدها 2تا 5/2 برابر جریان نامی است. این نوع سکسیونرها دارای محفظه قطع ضعیفی می باشند که از نوع هوایی می باشند.

1 دیدگاه در “سکسیونرچیست؟

  1. مدیر گفت:

    تست دیدگاه نوشته های بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *